| Part Number | ADCS7477AIMFX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 342610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADCS7477AIMFX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADCS7477AIMFX NOPB |
|---|---|
| Architecture | SAR |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 mm |
| Resolution | 10 Bit |
| Differential Input | No |
| Sample and Hold | Yes |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 6 |
| Digital Supply Support | No |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Input Type | Voltage |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.7 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 62 dB |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Single-Ended Input | Yes |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Differential Nonlinearity | ±0.7 LSB |
| Input Voltage | 5.25 V |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Voltage Reference | Supply |
| Package | 6SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-ADCS7477AIMFX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 616sps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5525-ASZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 3Msps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7885SDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 10sps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC128D818CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A2IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 8Msps 12-bit Parallel 32-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for THS12082IDAR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7841EB 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 60Msps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS830E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 65Msps 10-bit Serial 80-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS5277IPFPT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 153ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC08832IMM NOPB.pdf |