| Part Number | ADS1112IDGSR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 490020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 240sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1112IDGSR |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1112IDGSR |
|---|---|
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Typical Power Dissipation | 1.2 mW |
| Input Voltage | ±2.048 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Full Scale Error | 0.4 % of FSR |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Supplier Package | VSSOP |
| Pin Count | 10 |
| Voltage Reference | Internal |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Number of ADCs | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Analog Inputs | 3|2 |
| Maximum Power Dissipation | 1.75 mW |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Resolution | 16 Bit |
| Voltage Supply Source | Single |
| Integral Nonlinearity Error | 0.01 % of FSR |
| Sample and Hold | No |
| Sampling Rate | 240 sps |
| MSL Level | 2 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Digital Supply Support | No |
| Package | 10VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1112IDGSR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 14-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7280IPWR.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3205P.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC2543IDWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 200ksps 16-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1167BEEE+.pdf |
|
Silergy | ZON M3 - ADNET ONLY - |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC161S626CIMME NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 50ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1111CEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC081S101CIMF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for ADC0809CCV NOPB.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 100sps 16-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CS5507-ASZR.pdf |