| Part Number | ADS7822E 2K5 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 305960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS7822E 2K5 |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS7822E 2K5 |
|---|---|
| Input Type | Voltage |
| MSL Level | 2 |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Single-Ended Input | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Supplier Package | VSSOP |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| Input Voltage | 2.5/5 V |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.97 mm |
| Sample and Hold | Yes |
| Full Scale Error | ±4 LSB |
| Typical Power Dissipation | 1.6 mW |
| Differential Nonlinearity | ±2 LSB |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| No Missing Codes | 11 Bit |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7|5 V |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire) |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Voltage Reference | External |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADS7822E 2K5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | ADC Single Multi-Slope 40sps 15-bit+Sign Parallel 40-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TC850CPL.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1203BCAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 30-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7951SBDBT.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for WM8782SEDS RV.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC Download PDF datasheet for TLV2544QD.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX186CCWP+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Dual Pipelined 22Msps 8-bit Parallel 28-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX1192ETI+.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MCP3201T-CI ST.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A1IDBVT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 80Msps 14-bit Serial 80-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for ADS5294IPFP.pdf |