| Part Number | BQ24072TRGTR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 725170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24072TRGTR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24072TRGTR |
|---|---|
| MSL Level | 2 |
| Battery Type | Li-Ion |
| Pin Count | 16 |
| Output Current | 1500 mA |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.9 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 4.35 to 6.4 V |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Type | Battery Charger |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24072TRGTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Battery Controller Li-Ion 64-Pin LQFP EP Tray Download PDF datasheet for MC33771ASP1AE.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24081DRCTG4.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion Pack 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27510DRZT.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Protection Li-Ion Li-Pol 25V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z45DBTR-R1.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection Controller (IC), Integrated MOSFET, 1-Cell Lithium-Ion, WDFN-6 Dual Flag\tPkg - |
|
Texas Instruments | Battery Monitor Li-Ion Li-Pol LiFePO4 0V to 3.6V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7692003PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3500mA 4.55V to 5.5V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24297RGER.pdf |
|
Maxim Integrated | Back-Up Management Li-Ion NiMH 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8568AETE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z70PWR-V150.pdf |
|
Seiko Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 2.1V to 4.465V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for S-8261ACHMD-G4HT2U.pdf |