| Part Number | BQ24081DRCRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 586680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24081DRCRG4 |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24081DRCRG4 |
|---|---|
| Supplier Package | VSON EP |
| MSL Level | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Current | 1000 mA |
| Pin Count | 10 |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Type | Battery Charger |
| Product Dimensions | 3.15 x 3.15 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Package | 10VSON EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24081DRCRG4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 1500mA 5.5V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24315DSGT.pdf |
|
Texas Instruments | USB Charger Li-Ion Li-Pol 3500mA 4.4V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24296MRGER.pdf |
|
Microchip | Charge Controller Li-Ion Li-Pol 15mA to 500mA 4.2V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP73832T-2ACI OT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2954SN.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 0V to 25V 44-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ20Z95DBT.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27000DRKR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 0mA to 1000mA 4.2V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM3658SDX-A NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Li-Ion Li-Pol 10000mA 2.1V to 26V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24650RVAR.pdf |
|
Maxim Integrated | MODEL GAUGE M5 (1CELL) TDFN Download PDF datasheet for MAX17201G+.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion 14mA -0.3V to 30V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294708DSGT.pdf |