| Part Number | BQ24104RHLR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 509610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24104RHLR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24104RHLR |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol Packs |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Type | Switch Mode Charger |
| Output Current | 150 to 2000 mA |
| Output Voltage | 4.2|8.4 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 2 |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24104RHLR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Battery Controller Li-Ion 64-Pin LQFP EP Tray Download PDF datasheet for MC33771ASP1AE.pdf |
|
NXP | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 650mA 4.2V 8-Pin UDFN EP T R Download PDF datasheet for MC34674CEPR2.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2000mA 4.2V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2615GQ-Z.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 14-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for DS2778G+T&R.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Lead-Acid Li-Ion Li-Pol NiCD NiMH 4000mA 17.65V 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8725ETI+T.pdf |
|
Power Integrations | CHARGER INTERFACE PHYSICAL LAYER IC - |
|
MPS | 28V, 1A DUAL INPUT LINEAR BATTERY CHARGER WITH TIMER Download PDF datasheet for MP2608DQ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 4.5V to 5.5V 24-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ25895MRTWT.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24103ARHLT.pdf |
|
Texas Instruments | Li-Ion 4.5V 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ29443DRBR.pdf |