| Part Number | BQ24202DGN |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 600080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 500mA 4.1V 8-Pin HTSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24202DGN |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24202DGN |
|---|---|
| Output Voltage | 4.1 V |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Type | Linear Charge Management |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Current | 500 mA |
| Screening Level | Automotive |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Package | 8HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24202DGN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Battery Charge Controller Li-Ion Li-Pol 1200mA 4.2V 10-Pin MSOP Tube Download PDF datasheet for MCP73837-FCI UN.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 2000mA 4.2V 12-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX1925ETC+T.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2004SN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24271RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1500mA 4.5V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for BQ24232HRGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 1500mA 4.35V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24314DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 2000mA 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2005STR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 30-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ7693003DBT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 0.5mA 0.6V 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for BQ27621YZFT-G1A.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 50mA 25V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29330DBTR.pdf |