| Part Number | BQ24108RHLRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 881560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24108RHLRG4 |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24108RHLRG4 |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Operating Supply Voltage | 4.35 to 16 V |
| Type | Switch Mode Charger |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol|NiMH|NiCD Packs |
| Output Current | 150 to 2000 mA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 2 |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24108RHLRG4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 0.5mA 0.6V 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for BQ27621YZFR-G1A.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ294524DRVR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 250mA 4.35V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25101HYFPR.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24193RGER.pdf |
|
Texas Instruments | 3 TO 5-SERIES LI-ION AND LI-PHOSPHATE UL Download PDF datasheet for BQ7790502PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Power Management System Li-Ion Li-Pol 1700mA 0.6V to 6V 40-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65023BRSBT.pdf |
|
Texas Instruments | Li-Ion Li-Pol 4.225V 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ77PL157APW-4225.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7694003DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-pol 0.6V 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for BQ27426YZFR.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24196RGER.pdf |