| Part Number | BQ24250RGER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 310130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 2000mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24250RGER |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24250RGER |
|---|---|
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Battery Type | Li-Ion |
| Product Dimensions | 4.15(Max) x 4.15(Max) x 0.95(Max) |
| Output Voltage | 3.5 to 4.44 V |
| Output Current | 2000 mA |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | VQFN |
| MSL Level | 2 |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 4.35 to 10.5 V |
| Type | Battery Charger |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 24VQFN |
| Replacement Part Number | PART-BQ24250RGER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 4.352V 24-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ25890HRTWT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24081DRCRG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17049G+T10.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24103RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24093DGQR.pdf |
|
Maxim Integrated | Back-Up Management Li-Ion NiMH 16-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX8568AETE+.pdf |
|
Microchip | Charge Management Controller Li-Ion Li-Pol 500mA 4.2V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP73812T-420I OT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Pack Monitor Li-Ion Li-Pol 26V 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ40Z60RHBT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Back-Up Management 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ33100PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 4.35V 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ29200DRBR.pdf |