| Part Number | BQ24257RGER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 481310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 2000mA 4.2V 24-Pin VQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24257RGER |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24257RGER |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 4.35 to 6.5 V |
| Supplier Package | VQFN |
| Rad Hard | No |
| Output Current | 2000 mA |
| MSL Level | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Type | Battery Charger |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 4.15(Max) x 4.15(Max) x 0.95(Max) |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol|LiFePO4 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Package | 24VQFN |
| Replacement Part Number | PART-BQ24257RGER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 50mA 25V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29330DBTRG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol Packs 14-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for DS2784G+T&R.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27742YZFR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24193RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2002ESNTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24161RGET.pdf |
|
Microchip | Linear Charge Management Controller Li-Ion Li-Pol Packs \u00b130mA 8.4V 10-Pin MSOP Download PDF datasheet for MCP73842-840I UN.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Lead-Acid 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for UC2906DW.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3000mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24261MRGER.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27741YZFR-G1.pdf |