| Part Number | BQ29200DRBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 139550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Protection Li-Ion 4.35V 8-Pin VSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ29200DRBR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ29200DRBR |
|---|---|
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.88 mm |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Battery Type | Li-Ion |
| Type | Battery Protection |
| Output Voltage | 4.35 V |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | VSON EP |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8VSON EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ29200DRBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27425YZFR-G2A.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4000mA 13.5V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24130RHLT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27425YZFR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Lead-Acid Li-Ion NiCD NiMH Packs 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ2060A-E619DBQR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 300mA 3.6V to 4.65V 25-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25121YFPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Lead-Acid Li-Ion NiCD NiMH Packs 17.6V 28-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX8724ETI+.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Li-Ion 8000mA 1.024V to 19.2V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24707RGRT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-lon 5V 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for BQ76PL536APAPR.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management Li-Ion NiCD NiMH Packs 2000mA 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2000SN-B5TR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1000mA 4.35V 10-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ24045DSQR.pdf |