| Part Number | BQ7693006DBT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 470890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 30-Pin TSSOP Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ7693006DBT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ7693006DBT |
|---|---|
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Operating Supply Voltage | 6 to 25 V |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 7.8 x 4.4 x 1.05(Max) |
| Pin Count | 30 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | TSSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Voltage | 0 to 16 V |
| Package | 30TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ7693006DBT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4.2V 28-Pin QSOP W Download PDF datasheet for ISL6256AHAZ.pdf |
|
Microchip | Linear Charge Management Controller Li-Ion Li-Pol 1mA 4.2V 4.35V 4.4V 4.5V 10-Pin DFN EP Tube Download PDF datasheet for MCP73833-AMI MF.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4000mA 13.5V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24130RHLR.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Lead-Acid Li-Ion Li-Pol NiCD NiMH 2000mA 0V to 19.2V 24-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8713ETG+T.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24103ARHLT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24092DGQT.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ2084DBTR-V143G4.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 50mA to 900mA 4.2V 10-Pin DFN EP Download PDF datasheet for ISL9205BIRZ.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge NiCD NiMH 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2010SN-D107.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1600mA 4.1V 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL6292-1CR3Z-T.pdf |