| Part Number | BQ29413DCTRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 793190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin SSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ29413DCTRG4 |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ29413DCTRG4 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Product Dimensions | 2.95 x 2.8 x 1.29 mm |
| MSL Level | 1 |
| Type | Battery Protection |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SSOP |
| Battery Type | Li-Ion |
| Output Voltage | 2 V |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Package | 8SSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ29413DCTRG4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ29700DSET.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24070RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Pack Authentication IC Li-Ion Li-Pol 26V 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ78Z100DRZR.pdf |
|
Maxim Integrated | DUAL BATTERY POWER PATH IC; OTP AUTO SELECTION, LOW SOFT ST Download PDF datasheet for MAX14714EWL+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ29412DCTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-Ion 0V to 3.6V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7692006PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24103ARHLTG4.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24103ARHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Pack Authentication IC Li-Ion Li-Pol 26V 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ78Z100DRZT.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 2000mA 4.2V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2057CSN.pdf |