| Part Number | BQ7693007DBTR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 173730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Monitor Li-Ion Li-Phosphate 0V to 3.6V 30-Pin TSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ7693007DBTR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ7693007DBTR |
|---|---|
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 30 |
| Output Voltage | 0 to 3.6 V |
| Operating Supply Voltage | 6 to 25 V |
| Rad Hard | No |
| Packaging | Tape and Reel |
| Green | Yes |
| Lead Free | Yes |
| Family | BQ76930 |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Phosphate |
| Type | Battery Monitor |
| MSL Level | 2 |
| Max Processing Temp | 260 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 30TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ7693007DBTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 800mA 4.2V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24041DSQR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 4.3V 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ29209DRBR.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 75mA to 450mA 4.2V 16-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ISL6298-2CR4Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 10000mA 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24610RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3500mA 4.55V to 5.5V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24295RGET.pdf |
|
MPS | Switch Mode Battery Charger Li-Ion 3000mA 4.2V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2617BGL-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion 1200mA 8.4V 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24005PWPRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Wireless Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1500mA 4.35V 28-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ51051BYFPT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 0mA to 1000mA 4.2V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM3658SD-A NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27546YZFR-G1.pdf |