| Part Number | CSD97396Q4M |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 148920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 8-Pin VSON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CSD97396Q4M |
| Datasheet download |
| Part Number | CSD97396Q4M |
|---|---|
| Output Voltage | 1.8 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Maximum Output Current | 30 A |
| Output Type | Fixed |
| Number of Outputs | 1 |
| Supplier Package | VSON |
| Switching Frequency | 2000 kHz |
| Efficiency | 93 % |
| Switching Regulator | Yes |
| Moisture Sensitivity Level | 2 |
| Package Dimensions | 4.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Type | Step Down |
| Maximum Input Voltage | 24 V |
| Package | 8VSON |
| Replacement Part Number | PART-CSD97396Q4M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM2853MHX-1.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 5.5V 16-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM2854MH-500 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down Step Up 2.5V to 12V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63060DSCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 5.5V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61240IDRVRQ1.pdf |
|
Panasonic | DC-DC CONVERTERS Download PDF datasheet for AN33012UA-VB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.2V to 7V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2703MFX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22676MRX-5.0 NOPB.pdf |
|
ANALOG INTEGRATIONS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for AIC2300GV5TR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Up 3V 8V 22-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP3427GL-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin PowerSO Tube Download PDF datasheet for TPS54627DDA.pdf |