| Part Number | DAC8812ICPWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 657150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DAC 2-CH R-2R Current Steering 16-bit 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | DAC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DAC8812ICPWR |
| Datasheet download |
| Part Number | DAC8812ICPWR |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Output Type | Current |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 2 |
| Power Supply Type | Single |
| Full Scale Error | ±4 mV |
| Lead Finish | Gold |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Maximum Settling Time | 0.5 us |
| Resolution | 16 Bit |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Conversion Rate | 2 Msps |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI) |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Digital Supply Support | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Architecture | R-2R|Current Steering |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | TSSOP |
| Voltage Reference | External |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-DAC8812ICPWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |