| Part Number | DCP020505U 1K |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 804380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single 4.5V to 5.5V 12-Pin SOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DCP020505U 1K |
| Datasheet download |
| Part Number | DCP020505U 1K |
|---|---|
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Output Current | 0.4 A |
| Rad Hard | No |
| Efficiency | 80 % |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 17.9 x 10.33 x 2.3 mm |
| Pin Count | 12 |
| Output Voltage | 5 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | SOP |
| Package | 12SOP |
| Replacement Part Number | PART-DCP020505U 1K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 30V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2694SD NOPB.pdf |
|
Infineon | IC,BUCK REGULATOR,1.5MHZ,30A,PQFN,26P,TR Download PDF datasheet for IR38163MTRPBF.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 85V 305V 8-Pin SOIC EP T R Download PDF datasheet for MP100LGN-Z.pdf |
|
Power Integrations | Highly Integrated DC-DC Converter 7-Pin(6+Tab) TO-263-C T R Download PDF datasheet for DPA424R-TL.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.8V to 5.5V 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ISL8014AIRZ-T.pdf |
|
MPS | 24V, HIGH CURRENT STEP-DOWN CONVERTER Download PDF datasheet for NB671AGQ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 3.1V to 40V 16-Pin LLP EP Rail Download PDF datasheet for LM5000SD-6 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.1V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62111RSAT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 3V to 20V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM26400YMHX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 4.5V 60V 14-Pin TSSOP EP Download PDF datasheet for MAX17502HAUD+.pdf |