| Part Number | DDC114IRTCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 188550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Dual Delta-Sigma 3.125ksps 20-bit Serial 48-Pin VQFN EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DDC114IRTCR |
| Datasheet download |
| Part Number | DDC114IRTCR |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Resolution | 20 Bit |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.9 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Differential Input | No |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 48 |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Digital Interface Type | Serial |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Input Type | Current |
| Sampling Rate | 3.125 ksps |
| Number of ADCs | 2 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Digital Supply Support | Yes |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Voltage Reference | External |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Sample and Hold | No |
| Single-Ended Input | Yes |
| MSL Level | 3 |
| Typical Power Dissipation | 72 mW |
| Package | 48VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-DDC114IRTCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 3Msps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7883SBDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 500ksps 12-bit Parallel 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS7864YB 250.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 150ksps 10-bit Serial 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX1362EUB+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single-SAR 1Msps 18-bit Serial 20-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX11902ETP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 44.7ksps 8-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV0832CDR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 780sps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS1216Y 2K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 5Msps 12-bit Parallel 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS803E 1K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1114IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC108S102CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Triple 165Msps 10-bit Parallel 100-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for TVP7002PZPR.pdf |