| Part Number | DDC232CKZXGT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 419980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC 32 Delta-Sigma 6ksps 19-bit Serial 64-Pin NFBGA T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DDC232CKZXGT |
| Datasheet download |
| Part Number | DDC232CKZXGT |
|---|---|
| Minimum Single Supply Voltage | 4.9 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of ADCs | 32 |
| No Missing Codes | 19 Bit |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Resolution | 19 Bit |
| Differential Input | No |
| Sampling Rate | 6 ksps |
| Number of Analog Inputs | 32 |
| Supplier Package | NFBGA |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Maximum Power Dissipation | 288 mW |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Digital Supply Support | Yes |
| Voltage Reference | External |
| Input Type | Current |
| Typical Power Dissipation | 290 mW |
| Digital Interface Type | Serial |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Pin Count | 64 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.1 V |
| MSL Level | 3 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Sample and Hold | No |
| Product Dimensions | 8 x 8 x 1.01 mm |
| Package | 64NFBGA |
| Replacement Part Number | PART-DDC232CKZXGT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 2Msps 14-bit Serial 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7945SRTET.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX11644EUA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 50ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7828EB 2K5G4.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP Download PDF datasheet for MCP3201-CI MS.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS7808U 1K.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Delta-Sigma 5sps 3 1 2Digit LED 28-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX1496EAI+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 105Msps 12-bit Serial (3-Wire) LVDS 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS6124IRHBT.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP T R - |
|
Texas Instruments | ADC Hex SAR 730ksps 12-bit Parallel Serial 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for ADS8558IPMR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 32-Pin QFN Download PDF datasheet for WM8737CLGEFL.pdf |