| Part Number | EMB1499QMHX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 713160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync 10V to 56V 28-Pin HTSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EMB1499QMHX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | EMB1499QMHX NOPB |
|---|---|
| Type | Synchronous DC to DC Controller |
| Input Voltage | 10 to 56 V |
| Supplier Package | HTSSOP |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 28 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Supply Voltage | 10 to 56 V |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Automotive |
| Package | 28HTSSOP |
| Replacement Part Number | PART-EMB1499QMHX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT 0.8V to 16.5V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TPS2412PWR.pdf |
|
Infineon | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 4V to 25V Input 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IR3637STRPBF.pdf |
|
ON Semiconductor | DC DC Cntrlr Dual-OUT Sync Buck 4.5 to 40V Input 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NCV8851-1DBR2G.pdf |
|
Infineon | DC DC Cntrlr Single-OUT Synchronous Buck Controller 48-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CHL8314-02CRT.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Step Down 6V to 33V Input 14-Pin TSSOP EP Tube Download PDF datasheet for LM3152MH-3.3 NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Up Step Down 3V to 40V Input 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC34063ADG.pdf |
|
Diodes Incorporated | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 3V to 13.2V Input 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for AP3586BMTR-G1.pdf |
|
Intersil | DC DC Cntrlr Single-OUT Synchronous Buck Controller 3V to 14V 36-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ZL6105ALAFTR5546.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 4.5V to 75V Input 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM5085SD NOPB.pdf |
|
Ericsson | DC-DC power module, two-phase 120A 3E digital point-of-load (POL) Download PDF datasheet for BMR4672010 002B.pdf |