| Part Number | LM211D |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 779090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Comparator Single \u00b115V 30V 8-Pin SOIC Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Comparator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM211D |
| Datasheet download |
| Part Number | LM211D |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | ±15|30 V |
| Typical Response Time | 0.165 µs |
| Mounting | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±15 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5|9|12|15|18|24|28 V |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Manufacturer Type | Voltage Comparator |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Single Supply Voltage | 30 V |
| Technology | Bipolar |
| Output Type | Open Collector/Emitter |
| Supplier Package | SOIC |
| Strobe Capability | Yes |
| Rail to Rail | No |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58 mm |
| Typical Voltage Gain Range | 90 to 110 dB |
| Maximum Supply Current | 6@±15V mA |
| Minimum Single Supply Voltage | 3.5 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1.75 V |
| Typical Voltage Gain | 106.02 dB |
| Maximum Input Offset Voltage | 3@±15V mV |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3|±5|±9|±12 V |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Bias Current | 0.1@±15V uA |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-LM211D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Comparator Dual \u00b118V 36V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LM393DR.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Quad 5.5V 14-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX908CPD+.pdf |
|
Texas Instruments | Comparator Single \u00b118V 36V 8-Pin TO-99 Tray Download PDF datasheet for LM111H 883.pdf |
|
Microchip | Comparator Single R-R I O 5.5V 5-Pin SC-70 T R - |
|
Texas Instruments | Comparator Single R-R I P 15V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV7211IDBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Quad \u00b15.5V 11V 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX934CSE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Quad R-R I P 5.5V 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX9144ESD+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Single R-R I P 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX9061EUK+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Single R-R I P 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX9060EUK+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Single R-R I P 5.5V 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX997EUA+.pdf |