| Part Number | LM21305SQE NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 849520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 18V 28-Pin WQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM21305SQE NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM21305SQE NOPB |
|---|---|
| Pin Count | 28 |
| Minimum Input Voltage | 3 V |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 2A |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 0.6 to 5 V |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.8 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Input Voltage | 18 V |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Load Regulation | 0.02 %/A |
| Switching Frequency | 300 to 1500 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | WQFN |
| Screening Level | Industrial |
| Operating Supply Voltage | 3 to 18 V |
| Package | 28WQFN |
| Replacement Part Number | PART-LM21305SQE NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 34V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for MIC4680YM.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3840AMTRPbF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Up 2.3V to 4.85V 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS61282YFFT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22674MRX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2V to 5.5V 20-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS63010YFFR.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL8012IRZ-T.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Inv 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX636ACSA+T.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 34-Pin PQFN EP T R Download PDF datasheet for IR38365MTRPBF.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 28V 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX16903SATB50 V+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 18V 40-Pin LQFN T R Download PDF datasheet for TPS544B20RVFT.pdf |