| Part Number | LM22670TJ-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 176230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22670TJ-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22670TJ-5.0 NOPB |
|---|---|
| Output Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Pin Count | 7 |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Supplier Package | Thin TO-263 EP |
| Product Dimensions | 10.16 x 9.85 x 2 mm |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Type | Step Down |
| Output Type | Fixed |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Screening Level | Automotive |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Switching Regulator | Yes |
| Package | 7Thin TO-263 EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22670TJ-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 14.5V 47-Pin B1QFN T R Download PDF datasheet for TPS84621RUQR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 14V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LM2651MTCX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.5V to 6V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61087DSCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 5.5V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61240DRVT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin SO PowerPAD Tube Download PDF datasheet for TPS54340QDDAQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2575HVS-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2676S-ADJ.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM2853MHX-1.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Up 4.5V to 5.5V 7-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for DCP010512DBP-U.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 6V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62262DRVT.pdf |