| Part Number | LM22672MRX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 887470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22672MRX-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22672MRX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Supplier Package | PSOP EP |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Output Type | Adjustable |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.47 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Switching Frequency | 500|200 to 1000 kHz |
| Output Voltage | 1.285 to 37 V |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Outputs | 1 |
| Package | 8PSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22672MRX-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 7.5V to 76V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX5035BASA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22672MRX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 12V 20-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS61088RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM22680MR-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 28V 14-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54383PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LMR14203XMK NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down -0.3V to 100V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MP6001DN-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin SOPowerPAD T R Download PDF datasheet for TPS54628DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 20V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LM2734YMK NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2675MX-12 NOPB.pdf |