| Part Number | LM22674MRX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 523570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22674MRX-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22674MRX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Supplier Package | PSOP EP |
| Type | Inverting|Step Down |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.47 mm |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Output Voltage | 1.285 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Package | 8PSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22674MRX-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 36V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for MAX16935SAUE V+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.5V to 5.5V 12-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM3668SD-4550 NOPB.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 21V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3820MTRPBF.pdf |
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Down 4.4V to 36V 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for L5972D013TR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.85V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM2852YMXA-1.5 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2595SX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 7V to 50V 41-Pin B1QFN T R Download PDF datasheet for LMZ35003RKGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 5.5V 16-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM2854MH-500 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.9V to 5.5V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TLV62065TDSGRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2592HVSX-ADJ NOPB.pdf |