| Part Number | LM22676TJE-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 802600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22676TJE-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22676TJE-5.0 NOPB |
|---|---|
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Voltage | 5 V |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Pin Count | 7 |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Package | Thin TO-263 EP |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 10.16 x 9.85 x 2 mm |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Package | 7Thin TO-263 EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22676TJE-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 16V 8-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP1495DJ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM5010AMHE NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 18V 57-Pin QFN Download PDF datasheet for MPM3682GRE.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.2V to 18V 13-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP8762GL-Z.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MPQ4470GL-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 17V 18-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS56C215RNNT.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Up 2.4V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP1661T-E OT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin PowerSO Tube Download PDF datasheet for TPS54628DDA.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for LMR16006YQ3DDCRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 1.9V to 3.9V 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS62730DRYR.pdf |