| Part Number | LM22678TJE-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 701180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22678TJE-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22678TJE-5.0 NOPB |
|---|---|
| Type | Inverting|Step Down |
| Output Voltage | 5 V |
| Pin Count | 7 |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Package | Thin TO-263 EP |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Rad Hard | No |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 10.16 x 9.85 x 2 mm |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Package | 7Thin TO-263 EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22678TJE-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 20-Pin TQFN EP Rail Tube Download PDF datasheet for MAX17505ATP+.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for EL7534IYZ-T7.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 15V 10-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2106DQ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62133RGTR.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for EL7536IYZ-T7.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 8-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2159AGJ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 10-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS62040DGQR.pdf |
|
MPS | 6V, 3A, LV STEP-DOWN CONVERTER WITH OD - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 5.5V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM2854MHX-500 NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.2V to 20V 12-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP28259DD-LF-Z.pdf |