| Part Number | LM2574M-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 230070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 14-Pin SOIC W |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2574M-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2574M-ADJ NOPB |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 40(Max) V |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Rad Hard | No |
| Efficiency | 77(Typ) % |
| Output Voltage | 1.23 to 37 V |
| Product Dimensions | 9.2 x 7.6 x 2.35 mm |
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | SOIC W |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Switching Frequency | 52 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Step Down |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 14SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-LM2574M-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2575SX-15 NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 5-Pin TSOT-25 Download PDF datasheet for PAM2312AABADJ.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 10-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS54541DPRT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 14V 22-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for TPS56121DQPT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 6V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62080ADSGR.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 7.5V to 40V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC34167TVG.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 6-Pin UTDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL9104AIRUNZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.75V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TL2575HV-05IKTTR.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL8009AIRZ-TK.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FAN5361UC123X.pdf |