| Part Number | TPS53316RGTR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 416860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.9V to 6V 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS53316RGTR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS53316RGTR |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 2.9 to 6 V |
| Minimum Input Voltage | 2.9 V |
| Pin Count | 16 |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Efficiency | 96 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Output Voltage | 0.6 to 4.8 V |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.9 mm |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Switching Frequency | 750 to 2000 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS53316RGTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 9V 100V 8-Pin PowerSO T R Download PDF datasheet for LM5017MRE NOPB.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL9106IRZ-T.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17543ATP+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 40V 41-Pin B1QFN T R Download PDF datasheet for LMZ34002RKGT.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MPQ4473GL-AEC1-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 5.5V 14-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS62737RGYR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2597M-5.0.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 28V 28-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX16984SATI V+.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 5V to 23V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FAN8303MX.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Up 3V to 20V 22-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP3428AGL-Z.pdf |