| Part Number | LM2575HVT-15 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 465490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2575HVT-15 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2575HVT-15 NOPB |
|---|---|
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Package | TO-220 |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Type | Step Down |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Rad Hard | No |
| Efficiency | 88 % |
| Switching Regulator | Yes |
| Operating Supply Voltage | 4 to 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 15 V |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 10.16 x 4.7 x 8.89 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 5 |
| Package | 5TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-LM2575HVT-15 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 6V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61081DRCRG4.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 7.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for MC34166D2TR4G.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2670SX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM5010AMH NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2670SX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R Download PDF datasheet for LM22676TJE-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 36V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM34910SDX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.75V to 60V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for TL2575HV-12IKV.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Dual Inv Step Up 4.2V to 6V 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX743EWE+.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 3V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NCP3063DR2G.pdf |