| Part Number | LM3671MFX-1.8 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 849380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3671MFX-1.8 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3671MFX-1.8 NOPB |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Load Regulation | 0.0013 %/mA |
| Switching Frequency | 2600 kHz |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Output Type | Fixed |
| Line Regulation | 0.031 %/V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Maximum Output Current | 0.6 A |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-LM3671MFX-1.8 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS62130ARGTR.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 21V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3820AMTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.5V to 5.5V 12-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM3668SD-4550 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V 40V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for LMR16006YQ5DDCTQ1.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 8-Pin TDFN Download PDF datasheet for MAX15062CATA+T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 4.75V to 18V 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for AP65200S-13.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 5.5V 40-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX1587CETL+T.pdf |
|
ON Semiconductor | 3 AMP DCDC CONVERTER - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62140RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 4.5V to 42V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for TPS54540QDDARQ1.pdf |