| Part Number | LM2591HVS-ADJ |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 725190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2591HVS-ADJ |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2591HVS-ADJ |
|---|---|
| Type | Step Down |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Max Processing Temp | 235 |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Supplier Package | TO-263 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 60 V |
| Efficiency | 76 % |
| Output Voltage | 1.2 to 57 V |
| Pin Count | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 3 |
| Switching Regulator | Yes |
| Package | 6TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2591HVS-ADJ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Inv 3V to 16.5V 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX1846EUB+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 10-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS62042DGQG4.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V 36V 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL85413FRTZ-T7A.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LMR14206XMKE NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 4.75V to 18V 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for AP65200S-13.pdf |
|
Texas Instruments | TISLM34919CQTL NOPB ULTRA SMALL 40V, 600 Download PDF datasheet for LM34919CQTL NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 2.25V to 5.5V 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX8505EEE+T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 5.5V 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for PAM2421AECADJR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 5-Pin TSOT-25 T R Download PDF datasheet for PAM2305AABADJ.pdf |
|
Intersil | 3A, 1MHZ, PWM MODE, LOW IQ, HIGH EFF, SYNCH BUCK REG, DFN 2X Download PDF datasheet for ISL80030FRZ-T.pdf |