| Part Number | LM2675MX-12 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 285610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2675MX-12 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2675MX-12 NOPB |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Efficiency | 94 % |
| Output Type | Fixed |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Output Voltage | 12 V |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 8 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Supply Voltage | 6.5 to 40 V |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | SOIC N |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-LM2675MX-12 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS54294RSAR.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC 35A PMBus SupIRBuck Voltage Regulator 1.5V to 21V 26 Pin PQFN Download PDF datasheet for IR38064MTRPBF.pdf |
|
MPS | MPSMP2955AGQK-0126-Z DUAL LOOP DIGITAL DC-DC Controller - |
|
ROHM | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 2.7V to 5.5V 16-Pin VQFN Embossed T R Download PDF datasheet for BD9A300MUV-E2.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP1529ASNT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for LM22670QTJE-5.0 NOPB.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 21V 26-Pin PQFN T R Download PDF datasheet for IR3846MTRPBF.pdf |
|
MPS | 1.4MHZ 36V BOOST CONVERTER - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.7V to 60V 8-Pin VSON EP Download PDF datasheet for TPS54061DRBT.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 5.5V 10-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX1974EUB+T.pdf |