LM2676S-12 NOPB Texas Instruments
LM2676S-12 NOPB Images
Please contact us for more photos of LM2676S-12 NOPB
Part Number LM2676S-12 NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 Rail
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM2676S-12 NOPB
Datasheet download LM2676S-12 NOPB.pdf
Request Quotation for LM2676S-12 NOPB
LM2676S-12 NOPB Specifications
Part Number LM2676S-12 NOPB
Operating Temperature -40 to 125 °C
Efficiency 94 %
Pin Count 8
Maximum Output Current 3 A
Output Type Fixed
Supplier Package TO-263
Max Processing Temp 245|260
Operating Supply Voltage 8 to 40 V
Maximum Input Voltage 40 V
Switching Frequency 260 kHz
Rad Hard No
Type Step Down
Product Dimensions 10.16 x 8.64 x 4.57 mm
Output Voltage 12 V
Number of Outputs 1
Minimum Input Voltage 8 V