| Part Number | LM2594HVMX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 824290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 60V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2594HVMX-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2594HVMX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Output Voltage | 1.2 to 57 V |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Efficiency | 80 % |
| Supplier Package | SOIC N |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 60 V |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Switching Frequency | 127 to 173 kHz |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Type | Inverting|Step Down |
| Output Type | Adjustable |
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-LM2594HVMX-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54329DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | LM3209 Seamless-Transition Buck-Boost Converter Download PDF datasheet for LM3209TLX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.2V to 14V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LMR61428XMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 3.6V to 36V 14-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS65321QPWPRQ1.pdf |
|
Ericsson | DC DC CO: 36-75 V;OUTPUT: UP TO 40A 450W Download PDF datasheet for PKB4211DPIHS.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2595SX-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.7V 5.5V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS61099YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Up 0.7V to 4.5V 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS610985DSER.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 20V 25-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS548A20RVET.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 10.8V to 13.2V 10-Pin SOP T R Download PDF datasheet for DCR021205P-U.pdf |