| Part Number | LM2678SX-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 881930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2678SX-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2678SX-5.0 NOPB |
|---|---|
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Switching Regulator | Yes |
| Efficiency | 84 % |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Operating Supply Voltage | 8 to 40 V |
| Minimum Input Voltage | 8 V |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Rad Hard | No |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Type | Step Down |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | TO-263 |
| Lead Finish | Tin |
| Output Voltage | 5 V |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2678SX-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 21V 14-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP8668DL-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 1.9V to 3.9V 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS62730DRYR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 42V 10-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54140ADGQR.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 5.5V 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX1556ETB+T.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 7.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for MC33167D2TR4G.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1V to 16V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3832WMTRPbF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 18V 28-Pin LLP EP Download PDF datasheet for LM21305SQ NOPB.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 21V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3802AMTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2575HVS-5.0 NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Up 0.8V to 6V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX857ESA+.pdf |