| Part Number | LM2852YMXA-1.2 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 579040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.85V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2852YMXA-1.2 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2852YMXA-1.2 NOPB |
|---|---|
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Minimum Input Voltage | 2.85 V |
| Output Type | Fixed |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 8 mV/A |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Operating Supply Voltage | 1.5 to 5.5 V |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 14 |
| Line Regulation | 0.2 % |
| Supplier Package | TSSOP EP |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14TSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM2852YMXA-1.2 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 3V to 16V 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX765CPA+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 17V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS562208DDCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 42V 10-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54240DGQ.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 20V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54352PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2830XMF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.2V to 5.5V 12-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS62740DSSR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63001DRCR.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Inv Step Down 7V to 40V 6-Pin(5+Tab) D2PAK Rail Download PDF datasheet for LM2576D2T-ADJG.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 14-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for TPS54625PWPR.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 17-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3839MTRPBF.pdf |