| Part Number | LM2901VQPWRG4Q1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 777150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Comparator Quad \u00b118V 36V 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Comparator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2901VQPWRG4Q1 |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2901VQPWRG4Q1 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1 V |
| Maximum Input Offset Voltage | 7@5V mV |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| Manufacturer Type | Differential Comparator |
| Strobe Capability | No |
| Typical Response Time | 1.3 µs |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3|±5|±9|±12|±15 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5|9|12|15|18|24|28 V |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Output Type | Open Collector |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±18 V |
| Typical Voltage Gain Range | 90 to 110 dB |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Supply Current | 2@5V mA |
| Supplier Package | TSSOP |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Input Bias Current | 0.25@5V uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | ±18|36 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 36 V |
| MSL Level | 1 |
| Technology | Bipolar |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |
| Rail to Rail | No |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-LM2901VQPWRG4Q1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Comparator Dual \u00b118V 36V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LM193DR.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Dual R-R O P \u00b12.75V 5.5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX9032AKA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Single R-R I P 5.5V 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX997EUA+.pdf |
|
Microchip | Comparator Single 5.5V 4-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for MIC842HYC5-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | Comparator Single \u00b115V 30V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM311DG.pdf |
|
Texas Instruments | Comparator Quad 5V 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LMV339M NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | SINGLE DUAL QUAD, MICROPOWER, ULTRA-LOW-VOLTAGE, RAIL-TO-RAIL I O COMPARATORS Download PDF datasheet for MAX9266GCM V+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Dual \u00b15.5V 11V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX923ESA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Comparator Quad \u00b116V 32V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LM2901VQPWR.pdf |
|
NXP | Comparator Single R-R I O 5.5V 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for NCX2202GM,115.pdf |