| Part Number | LM2937ES-12 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 641070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 12V 0.5A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2937ES-12 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2937ES-12 NOPB |
|---|---|
| Output Voltage | 12 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Voltage | 26 V |
| Input Voltage Range | 26 V |
| Function | LDO |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Junction to Ambient | 73 °C/W |
| Polarity | Positive |
| Max Processing Temp | 260 |
| Load Regulation | 12 mV |
| Screening Level | Automotive |
| Maximum Quiescent Current | 10 mA |
| Accuracy | ±5 % |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.11@50mA|0.5@500mA V |
| Supplier Package | TO-263 |
| Typical Quiescent Current | 2 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Line Regulation | 36 mV |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.25@50mA|1@500mA V |
| Output Type | Fixed |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Package | 4TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2937ES-12 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1V to 5.5V 0.8A 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LP3878SD-ADJ NOPB.pdf |
|
Toshiba | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 4-Pin(3+Tab) PW-Mini T R Download PDF datasheet for TA48L05F(TE12L,F).pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 9V 1A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for MC7809CD2TR4G.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 24V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC7824ACTG.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | LDO Regulator Pos 10V 2.2A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail Download PDF datasheet for LM7810CT.pdf |
|
Vishay | SWITCHING DIA - |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 12V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MC78M12BDTRKG.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 1.2V 0.2A 4-Pin SSON EP T R Download PDF datasheet for BU12TD2WNVX-TL.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.796V to 3.6V 1.5A 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS74801RGWR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.5V 0.35A 5-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS72015YZUR.pdf |