| Part Number | LM317S NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 724070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 1.5A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM317S NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM317S NOPB |
|---|---|
| Supplier Package | TO-263 |
| Output Voltage | 1.2 to 37 V |
| Pin Count | 4 |
| Polarity | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Minimum Input Voltage | 4.2 V |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Function | Standard |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Input Voltage Range | 40 to 4.2 V |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Number of Outputs | 1 |
| Junction to Ambient | 50 °C/W |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 3@1500mA V |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Max Processing Temp | 245 |
| Junction to Case | 4 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 4TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM317S NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.8V to 1.8V 0.8A 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LP38851MRX-ADJ NOPB.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator POS 3V 0.2A 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for BU30SD2MG-MTR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 1A 5-Pin(4+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LP38692MP-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for TPS78633DCQ.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Neg -15V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7915CV.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS71750DSER.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.8A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LP3871ESX-1.8 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V2.8V 0.2A 0.2A 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS71933-28DRVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 0.1A 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM317LDG.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Neg Pos -3V to 45V 0.07A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NCV8184DR2G.pdf |