| Part Number | LM3478MA NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 840100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Up 2.97V to 40V Input 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3478MA NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3478MA NOPB |
|---|---|
| Output Current | 1 A |
| Supplier Package | SOIC N |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Input Voltage | 2.97 to 40 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 2.97 to 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Pin Count | 8 |
| Type | Step Up |
| Output Voltage | 1.26 V |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-LM3478MA NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Dual-OUT Sync Buck 5.5V to 28V Input 28-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2647LQ NOPB.pdf |
|
Infineon | SP001526092 60A INTEGRATED POWIRSTAGE PQ - |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck Controller PWM DC to DC Controller 4.5V to 75V Input 16-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM5088MH-1 NOPB.pdf |
|
Infineon | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 3.3V 48-Pin QFN T R Download PDF datasheet for IR3563BMTRPBF.pdf |
|
ROHM | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Down 7V to 48V Input 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for BD9001F-E2.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 8V to 40V Input 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS40057PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 2.97V to 35V Input 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM3477AMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 2.97V to 35V Input 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM3477AMMX NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NCP1589DMNTWG.pdf |
|
Infineon | DC-DC CONTROLLER, Hi-Voltage, Sync. PWM Buck, 100V, 25A, 14-Pin SOIC N T R 2.5k Download PDF datasheet for IR3651STRPBF.pdf |