| Part Number | LM34923MMX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 310970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 10-Pin MSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM34923MMX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM34923MMX NOPB |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage | 6 V |
| Maximum Input Voltage | 75 V |
| MSL Level | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Pin Count | 10 |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | MSOP |
| Output Voltage | 2.5 to 75 V |
| Switching Frequency | 50 to 600 kHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Type | Step Down |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Output Current | 0.65 A |
| Package | 10MSOP |
| Replacement Part Number | PART-LM34923MMX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 5.5V Nano Module 14-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for TPS62736RGYT.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.7V to 30V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for CS5171GDR8G.pdf |
|
Texas Instruments | 2.0-A 3.5-MHZ VOUT 5.0V BOOST CONVERTER Download PDF datasheet for TPS61256CYFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 28V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for TPS54336ADDA.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC 1-OUT Step Down 4.5V 60V 10-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS54361DPRT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Dual Step Up 2.35V to 5.5V 16-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FAN48630BUC34X.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 14-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54425PWPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 4.5V to 60V 10-Pin TDFN Download PDF datasheet for MAX17501BATB+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 7V to 42V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM25005MHX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2595S-ADJ NOPB.pdf |