| Part Number | LM2717MT NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 627370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Dual Step Down 4V to 20V 24-Pin TSSOP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2717MT NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2717MT NOPB |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.8 x 4.4 x 0.9 mm |
| Maximum Output Current | 3.2|2.2 A |
| Pin Count | 24 |
| Efficiency | 90 % |
| Supplier Package | TSSOP |
| Lead Finish | Tin |
| Output Voltage | 1.265 to 18|3.3 V |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Type | Adjustable|Fixed |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Step Down |
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Operating Supply Voltage | 4 to 20 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 2 |
| Maximum Input Voltage | 20 V |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Package | 24TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-LM2717MT NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 6V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS61040DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2675MX-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | 1-A High Efficiency Synchronous Buck Converter, SMD, 5-pin SOT-23, T R 3k Download PDF datasheet for TLV62568DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 75V 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM5007SDX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC 1-OUT Step Down 4.5V 65V 12-Pin WSON T R Download PDF datasheet for LM5160DNTR.pdf |
|
ROHM | Conv DC-DC Single Step Down 7V to 42V 8-Pin HTSOP-J T R Download PDF datasheet for BD9673EFJ-E2.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Up 0.65V to 5.5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP1640DT-I CHY.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 22V 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for AP1509-33SG-13.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM2594N-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2576SX-5.0 NOPB.pdf |