LM3S5632-IQR50-A0 Texas Instruments
LM3S5632-IQR50-A0 Images
Please contact us for more photos of LM3S5632-IQR50-A0
Part Number LM3S5632-IQR50-A0
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3V 3.3V 64-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM3S5632-IQR50-A0
Datasheet download LM3S5632-IQR50-A0.pdf
Request Quotation for LM3S5632-IQR50-A0
LM3S5632-IQR50-A0 Specifications
Part Number LM3S5632-IQR50-A0
Number of Timers 5
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Minimum Operating Supply Voltage 2.25|2.3|3 V
Instruction Set Architecture RISC
Product Dimensions 10.2 x 10.2 x 1.45 mm
RAM Size 32 KB
Interface Type CAN/I2C/SPI/SSI/UART/USB
Data Bus Width 32 Bit
Program Memory Size 128 KB
Screening Level Industrial
On-Chip ADC 6-chx10-bit
MSL Level 3
Pin Count 64
Program Memory Type Flash
Maximum Operating Supply Voltage 2.75|3.6 V
Watchdog 1
Device Core ARM Cortex M3
Maximum Speed 50 MHz
Supplier Package LQFP
Number of Programmable I/Os 33
Operating Supply Voltage 2.5|3|3.3 V
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C