LM46001PWPR Texas Instruments
LM46001PWPR Images
Please contact us for more photos of LM46001PWPR
Part Number LM46001PWPR
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 16-Pin HTSSOP T R
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM46001PWPR
Datasheet download LM46001PWPR.pdf
Request Quotation for LM46001PWPR
LM46001PWPR Specifications
Part Number LM46001PWPR
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Supplier Package HTSSOP
Pin Count 16
Screening Level Extended Industrial
Operating Temperature -40 to 125 °C
Switching Regulator Yes
Minimum Input Voltage 3.5 V
Switching Frequency 200 to 2200 kHz
Type Step Down
Output Voltage 1 to 28 V
MSL Level 2
Maximum Output Current 1 A
Lead Finish Gold Over Nickel Palladium
Number of Outputs 1
Output Type Adjustable
Maximum Input Voltage 60 V