LM536035QPWPRQ1 Texas Instruments
LM536035QPWPRQ1 Images
Please contact us for more photos of LM536035QPWPRQ1
Part Number LM536035QPWPRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 3.9V to 36V 16-Pin HTSSOP T R
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM536035QPWPRQ1
Datasheet download LM536035QPWPRQ1.pdf
Request Quotation for LM536035QPWPRQ1
LM536035QPWPRQ1 Specifications
Part Number LM536035QPWPRQ1
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Pin Count 16
Max Processing Temp 260
Maximum Output Current 3 A
Output Type Adjustable|Fixed
Operating Temperature -40 to 125 °C
MSL Level 3
Supplier Package HTSSOP
Maximum Input Voltage 36 V
Type Step Down
Operating Supply Voltage 3.9 to 36 V
Minimum Input Voltage 3.9 V
Line Regulation 5|7 mV
Switching Frequency 2350 kHz
Product Dimensions 5.1(Max) x 4.5(Max) x 1.05(Max)
Output Voltage 3.3|5|3.2 to 9.9 V
Number of Outputs 1
Screening Level Automotive
Lead Finish Gold Over Nickel Palladium
Load Regulation 53|77 mV