LM78L15ACMX NOPB Texas Instruments
LM78L15ACMX NOPB Images
Please contact us for more photos of LM78L15ACMX NOPB
Part Number LM78L15ACMX NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 15V 0.1A 8-Pin SOIC N T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM78L15ACMX NOPB
Datasheet download LM78L15ACMX NOPB.pdf
Request Quotation for LM78L15ACMX NOPB
LM78L15ACMX NOPB Specifications
Part Number LM78L15ACMX NOPB
Product Dimensions 4.9 x 3.9 x 1.45 mm
Junction to Case 60(Typ) °C/W
Output Voltage 15 V
Accuracy ±5 %
Max Processing Temp 260
Typical Quiescent Current 3 mA
Supplier Package SOIC N
Function LDO
Load Regulation 150 mV
Maximum Input Voltage 35 V
Maximum Output Current 0.1 A
Rad Hard No
Maximum Power Dissipation 750 mW
Operating Temperature 0 to 125 °C
Line Regulation 250 mV
Input Voltage Range 35 to 16.7 V
Minimum Input Voltage 16.7 V
Maximum Quiescent Current 5 mA
Junction to Ambient 180 °C/W