LMZ35003RKGR Texas Instruments
LMZ35003RKGR Images
Please contact us for more photos of LMZ35003RKGR
Part Number LMZ35003RKGR
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 7V to 50V 41-Pin B1QFN T R
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level LMZ35003RKGR
Datasheet download LMZ35003RKGR.pdf
Request Quotation for LMZ35003RKGR
LMZ35003RKGR Specifications
Part Number LMZ35003RKGR
Minimum Input Voltage 7 V
Output Type Adjustable
Load Regulation 0.4 %
Switching Frequency 400 to 1000 kHz
Lead Finish Gold Over Nickel Palladium
Pin Count 41
Output Voltage 2.5 to 15 V
Screening Level Industrial
Product Dimensions 11 x 9 x 2.8
Rad Hard No
Type Step Down
Maximum Output Current 2.5 A
Operating Temperature -40 to 85 °C
Supplier Package B1QFN
Switching Regulator Yes
Maximum Input Voltage 50 V
Number of Outputs 1
Efficiency 96 %
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 3
Line Regulation 0.1 %