| Part Number | LP38511MRX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 586330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 0.5V to 3.3V 0.8A 8-Pin PSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP38511MRX-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP38511MRX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 0.5 to 3.3 V |
| Junction to Case | 11 °C/W |
| Minimum Input Voltage | 2.25 V |
| Supplier Package | PSOP EP |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
| Product Dimensions | 4.93 x 3.94 x 1.47 mm |
| Load Regulation | 0.1 %/A |
| Typical Quiescent Current | 7.5 mA |
| Function | LDO |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Output Current | 0.8 A |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Polarity | Positive |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2.25 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 8 |
| Junction to Ambient | 168 °C/W |
| Accuracy | ±2 % |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.26@800mA V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 8PSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LP38511MRX-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 1A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for TPS79601DCQG4.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.8V to 6V 1A 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS7A8101DRBR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.22V to 6V1.2V 5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for UC385TDKTTT-ADJ.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V3.3V 0.15A 0.3A 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LP3996SD-3333 NOPB.pdf |
|
ANALOG INTEGRATIONS | LDO Regulator Pos 2.5V 0.6A 3-Pin SOT-89 T R Download PDF datasheet for AIC1748-25GX3ATR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 15V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7815ACV.pdf |
|
Maxim Integrated | Standard Regulator Pos 2.5V to 11V3.3V 0.15A 8-Pin SOIC EP T R Download PDF datasheet for MAX5024TASA+T.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.2A 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LP2986AIMM-3.3 NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 4.5V 0.12A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX8510EXK45+T.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 0.8V to 4.5V 1A 8-Pin HTSOP-J Embossed T R Download PDF datasheet for BD00IC0WEFJ-E2.pdf |