| Part Number | TPS7A7001DDAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 379590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 0.9V to 5V 2A 8-Pin HSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS7A7001DDAR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS7A7001DDAR |
|---|---|
| Function | LDO |
| Output Voltage | 0.9 to 5 V |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Supplier Package | HSOP EP |
| MSL Level | 2 |
| Reference Voltage | 0.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Typical Quiescent Current | 0.01 mA |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.2@1A|[email protected]|0.38@2A V |
| Maximum Input Voltage | 6.5 V |
| Pin Count | 8 |
| Junction to Ambient | 46.4 °C/W |
| Accuracy | ±3 % |
| Product Dimensions | 4.89 x 3.9 x 1.48 mm |
| Minimum Input Voltage | 1.425 V |
| Output Type | Adjustable |
| Input Voltage Range | 6.5 to 1.425 V |
| Lead Finish | Gold |
| Load Regulation | 0.25 %/A |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Junction to Case | 54.2 °C/W |
| Polarity | Positive |
| Package | 8HSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS7A7001DDAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS76833QDR.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 12V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC7812ACTG.pdf |
|
Leshan Radio | Standard Regulator Pos 2.482V to 36V 0.1A 3-Pin SOT-3 Download PDF datasheet for LR431APTLT1G.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.2V to 37V 0.25A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM317MBTG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V 0.35A 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS72012DRVR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.2V 1.5A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Tube Download PDF datasheet for NCP565D2T12G.pdf |
|
ROHM | MISCELLANEOUS-ANALOG - |
|
MPS | 40V, 300mA, Low-Quiescent Current Adjustable Output Linear Regulator, Automotive Download PDF datasheet for MPQ2019GN-AEC1-Z.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.8A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC33269DR2-5.0G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.05A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS77050DBVR.pdf |